Anatomia i funkcje wątroby

Anatomia wątroby

Spośród wszystkich narządów odpowiedzialnych za oczyszczanie organizmu, do których należą wątroba, nerki, płuca, skóra, śledziona i układ limfatyczny, najpotężniejszym i najbardziej podatnym na regenerację organem jest wątroba.

Wątroba to największy gruczoł w organizmie człowieka. Ważąca ok, 1.5 kg, odgrywa główną rolę w wielu różnorodnych przemianach chemicznych zachodzących w organizmie. Ma bardzo skomplikowaną budowę, pozwalającą jej wykonać około 500 zadań, z których wiele ma istotne znaczenie dla życia i nie może ich przejąć żaden inny narząd.

Wątroba znajduje się w górnej części jamy brzusznej bezpośrednio pod przeponą. Zajmuje od góry całe prawe podżebrze i częściowo lewe.

W wątrobie bardzo dobrze rozwinięty jest system żylny, zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz. Dzięki tym połączeniom żylnym, wątroba pełni ważną rolę w funkcjonowaniu nerek, śledziony, żołądka, serca i innych narządów. Wg niektórych danych można oszacować, że w ciągu jednej minuty przez wątrobę przepływa średnio 1500 mililitrów krwi. Przy czym do różnych części wątroby (segmentów)dopływa krew z różnych odcinków jamy brzusznej. Bardzo ważne jest to, iż cała krew żylna z jelita z wyjątkiem dolnego odcinka odbytnicy przechodzi przez wątrobę razem ze wszystkimi zanieczyszczeniami.

Funkcje wątroby

Ten największy gruczoł w organizmie człowieka, odgrywa kluczową rolę w zachowaniu homeostazy metabolicznej. Wątroba pełni szereg funkcji – szacuje się, że jest ona odpowiedzialna za prawidłowy przebieg ponad 5 000 procesów chemicznych. Narząd ten m.in.:

  • neutralizuje toksyny,
  • pełni funkcje wydzielnicze,
  • magazynuje niezbędne substancje (m.in glikogen, białka, tłuszcze, witaminy, żelazo),
  • bierze udział w termoregulacji,
  • dostarcza podstawowego składnika do wytwarzania tkanek organizmu – białka
  • uczestniczy w procesie krzepnięcia,
  • reguluje równowagę kwasowo-zasadową,
  • bierze udział we właściwej odpowiedzi immunologicznej.

Wątroba to główne chemiczne i biochemiczne laboratorium organizmu

- I.P. Pawłow

Nadmierna eksploatacja wątroby oraz upośledzenie jej czynności (powstające na skutek gromadzących się substancji toksycznych, kamieni żółciowych, złogów czy pasożytów) prowadzi do jej niewydolności, a także zaburzeń prawie wszystkich narządów i układów organizmu.